Kia Soul er en kompakt crossover som har skapt sin egen nisje i bilmarkedet. Designet for urbane kjøreforhold og funksjonalitet, tilbyr Soul en kombinasjon av stil og praktisk bruk. Motorvalget er essensielt for å få mest ut av denne karakteristiske bilen. La oss se nærmere på motoralternativene som spenner fra bensinaggregatene på 1.6-liter som leverer 130 hk, til mer effektive 1.0-liter turboladede varianter.
Comparison table of all engines
| Motor | Effekt | Dreiemoment | Forbruk | Pålitelighet |
|---|---|---|---|---|
| 1.6 GDI | 130 hk | 161 Nm | 6.2 l/100 km | Høy |
| 1.0 T-GDI | 120 hk | 172 Nm | 5.4 l/100 km | Middels til høy |
| 1.6 CRDi | 136 hk | 300 Nm | 4.5 l/100 km | Høy |
| 2.0 MPI | 147 hk | 179 Nm | 7.1 l/100 km | Svært høy |
| 1.6 EV | 204 hk | 395 Nm | 15.6 kWh/100 km | Høy |
Motor #1 oversikt: 1.6 GDI
Dette er en firesylindret rekkemotor med direkte bensininnsprøytning. Med et slagvolum på 1591 kubikk har denne atmosfæriske motoren blitt et populært valg i Soul-serien. Den naturlige inspirasjonen sikrer jevn kraftleveranse uten kompleksiteten til turboladere. Den bruker bensin og har et avansert direkteinnsprøytingssystem som optimaliserer forbrenningen.
Fordeler
- Pålitelig konstruksjon med få mekaniske problemer
- Lavere vedlikeholdskostnader sammenlignet med turboladede alternativer
- God respons i lavere turtallsområder
- Rimelig drivstofføkonomi for en atmosfærisk motor
- Enkel tilgang til reservedeler
Ulemper
- Begrenset kraftreserver ved høyere hastigheter
- Mindre dreiemoment enn konkurrentene
- Kan oppleves treg med full last
- Høyere forbruk enn dieselalternativet
Spesialistene hos Bildelerekspert anbefaler regelmessig skifte av luftfilter hver 20 000 km for optimal motorytelse på 1.6 GDI-motoren.
Motor #2 oversikt: 1.0 T-GDI
Den tresylindrede 1.0-liters turboladede motoren representerer Kias innsats for å redusere utslipp uten å ofre ytelse. Med 998 kubikk slagvolum og turbolading leverer denne kompakte kraftpakken imponerende kraft i forhold til størrelsen. Turboteknologien gir betydelig dreiemoment fra lave turtall. Motoren kombinerer turbolader med direkte innsprøytning for maksimal effektivitet.
Fordeler
- Utmerket drivstoffeffektivitet
- Lavere CO2-utslipp
- Imponerende dreiemoment fra 1500 omdreininger
- Moderne teknologi med god responsgivelse
- Lettere motor som forbedrer kjøredynamikken
Ulemper
- Tresylindret karakteristikk kan føles ujevn
- Turboladere krever mer vedlikehold over tid
- Potensielle problemer med turboaggregat etter høy kjørelengde
- Høyere reparasjonskostnader ved defekter
Motor #3 oversikt: 1.6 CRDi
Dieselmotoren på 1.6-liter med Common Rail Direct Injection er det foretrukne valget for langdistansekjørere. Med fire sylindre og 1582 kubikk slagvolum leverer denne turbodieselen utmerket dreiemoment. Turboladeren gir kraftig trekkraft fra lavt turtall, noe som gjør den perfekt for norske kjøreforhold. Den bruker dieseldrivstoff med høytrykksinnsprøytning som sikrer effektiv forbrenning.
Fordeler
- Svært lavt drivstofforbruk
- Kraftig dreiemoment på 300 Nm
- Ideell for langkjøring og motorveikjøring
- Høy girkassevennlighet takket være bredt momentområde
- Lavere drivstoffkostnader per kilometer
Ulemper
- Krever regelmessig skifte av dieselpartikkelfilter
- Høyere innkjøpspris
- Mer kompleks motorteknologi
- Potensielle problemer med EGR-ventil ved kortdistansekjøring
- Dyrere i vedlikehold enn bensinmotorer
Mekanikerne våre ved Bildelerekspert understreker viktigheten av å bruke kvalitetsdiesel og regelmessig kontroll av avgassystemet for å unngå kostbare reparasjoner på CRDi-motoren.
Motor #4 oversikt: 2.0 MPI
Den største bensinmotoren i Soul-serien er en 2.0-liters firesylindret rekkemotor med multipoint-innsprøytning. Med 1999 kubikk slagvolum gir denne atmosfæriske motoren den mest direkte kraftleveransen. Uten turbolader er mekanismen enklere og mer pålitelig over tid. Den benytter konvensjonell flerportsinnsprøytning kombinert med bensin som drivstoff.
Fordeler
- Høyeste pålitelighetsrating i Soul-serien
- Enkel konstruksjon med færre feilkilder
- God akselerasjon og respons
- Rimelige reparasjonskostnader
- Jevn kraftleveranse gjennom hele turtallsregisteret
Ulemper
- Høyest drivstofforbruk i serien
- Mindre effektiv enn nyere motorteknologier
- Tyngre vekt påvirker håndtering
- Høyere CO2-utslipp
Motor #5 oversikt: 1.6 EV
Kia Soul EV representerer bilens elektriske alternativ med en elektrisk motor på 204 hestekrefter. Drevet av et litium-ion-batteri på 64 kWh leverer den umiddelbar kraft og null utslipp. Den elektriske motoren gir maksimalt dreiemoment fra stillestående, noe som gir imponerende akselerasjon. Som elektrisk drivlinje er den helt utslippsfri under kjøring.
Fordeler
- Ingen drivstoffkostnader
- Ingen motorvedlikehold eller oljeskift
- Kraftig akselerasjon fra stillestående
- Svært stille kjøreopplevelse
- Null lokale utslipp
- Lavere driftskostnader
Ulemper
- Høy innkjøpspris
- Begrenset rekkevidde ved kalde temperaturer
- Ladetidsavhengighet
- Batteri degradering over tid
- Kostbar batteriutskifting
Vedlikeholdskostnader
| Motor | Anbefalt intervall | Estimert kostnad | Kostnad per 10 000 km |
|---|---|---|---|
| 1.6 GDI | 15 000 km | 3 200 kr | 2 133 kr |
| 1.0 T-GDI | 15 000 km | 3 800 kr | 2 533 kr |
| 1.6 CRDi | 20 000 km | 4 500 kr | 2 250 kr |
| 2.0 MPI | 15 000 km | 2 900 kr | 1 933 kr |
| 1.6 EV | 30 000 km | 1 500 kr | 500 kr |
Motorlyd og karakter
Motoropplevelsen i Kia Soul varierer betydelig mellom de ulike alternativene. Den atmosfæriske 1.6 GDI-motoren har en klassisk firesylindret lyd som er velkjent for de fleste bilister. Den gir en jevn og forutsigbar lydbilde som ikke er spesielt sportslig, men heller ikke støyende. Ved akselerasjon hører man en tydelig, men diskret brumming.
Tresylindrede 1.0 T-GDI har en mer distinkt karakter. Den karakteristiske pulseringen fra tre sylindere er merkbar, spesielt ved tomgang. Under akselerasjon leverer turboen en spenstig respons med hørbar turbolyd ved høyere belastning. Noen kjørere finner denne lyden moderne og interessant, mens andre foretrekker den jevnere firesylindrede opplevelsen.
Dieselmotoren 1.6 CRDi har den typiske dieselkarakteristikken med en mer knaprende lyd ved kaldt oppstart. Når motoren varmes opp, blir den merkbart stilligere. Den dype, rullende lyden under akselerasjon gir en solid følelse av kraft. Moderne lydisolering i Soul demper mye av dieselstøyen inn i kupeen.
Den større 2.0 MPI gir den mest raffinerte bensinopplevelsen. Med fire sylindre og god balanse er vibrasjonene minimale. Lyden er dypere og mer fyldig enn 1.6-literen, men fortsatt diskret i hverdagsbruk. Under hard akselerasjon viser den sitt temperament med en fyldigere tone.
EV-varianten tilbyr en helt annen opplevelse. Uten forbrenningsmotor er den praktisk talt lydløs ved lave hastigheter. Det eneste du hører er en lett elektrisk surring og dekkstøy. Dette gir en svært fredelig kjøreopplevelse, men noen savner den tradisjonelle motorfølelsen.
Hvem hver motor passer best for
| Brukertype | Anbefalt motor | Begrunnelse |
|---|---|---|
| Daglige pendlere | 1.0 T-GDI / EV | Lavt forbruk og god respons i bytrafikk |
| Ytelsesentusiaster | 1.6 EV | Kraftig akselerasjon og umiddelbar respons |
| Langdistansesjåfører | 1.6 CRDi | Best drivstoffeffektivitet og rekkevidde |
| Budsjettbevisste eiere | 2.0 MPI | Lavest vedlikeholdskostnader og høy pålitelighet |
| Miljøbevisste kjørere | 1.6 EV | Null utslipp og laveste totalkostnad over tid |
| Nybilkjøpere | 1.6 GDI | Balansert valg mellom pris, ytelse og pålitelighet |
Ofte stilte spørsmål (FAQ)
Hvilken Soul-motor er mest pålitelig?
Den atmosfæriske 2.0 MPI-motoren regnes som mest pålitelig. Med enkel konstruksjon uten turbo har den færrest feilkilder. Elektriske drivlinjer har også svært god pålitelighet siden de mangler mange bevegelige komponenter som finnes i forbrenningsmotorer.
Hvor mye koster det å skifte registerreim på Kia Soul?
Kostnaden for registerreimskifte varierer mellom 4 500 og 7 000 kroner avhengig av motor. Dette inkluderer både arbeid og deler. Anbefalt intervall er typisk 90 000 til 120 000 kilometer, avhengig av motortype.
Er Kia Soul diesel egnet for kortdistansekjøring?
Dieselmotoren passer dårlig for kun kortdistansekjøring. Motoren rekker ikke arbeidstemperatur, noe som kan føre til problemer med partikkelfilter og andre komponenter. For daglig kjøring under 15 kilometer anbefales bensin eller elektrisk.
Hvilken motor gir best trekkraft i Kia Soul?
Den elektriske 1.6 EV-motoren leverer mest dreiemoment med 395 Nm fra stillestående. Blant forbrenningsvarianter har 1.6 CRDi-dieselen best trekkraft med 300 Nm. Dette gjør begge ideelle for tyngre laster eller tilhengerkjøring.
Hva er typiske symptomer på motorproblemer i Kia Soul?
Vanlige tegn inkluderer ujevn tomgang, tapt effekt, økt forbruk og motorvarsellampe. Turbomotorer kan vise tegn som fløytende lyder eller blå røyk. Ved slike symptomer bør bilen sjekkes av fagfolk raskt for å unngå større skader.








