Alt du trenger å vite om VW Touran 1T3 motorer: Effekt, pålitelighet og vedlikeholdstips

VW Touran 1T3, produsert mellom 2010 og 2015, har etablert seg som en pålitelig familiebil i kompakt MPV-segmentet. Motorvalget er avgjørende for denne bilen, ettersom det påvirker både kjøreegenskaper, drivstoffforbruk og langsiktig økonomi. Touran 1T3 tilbys med flere motoralternativer, fra effektive dieselaggregater på 105 hk til kraftige bensinmotorer på 170 hk, samt gassdrevne CNG-varianter. La oss se nærmere på hva hver motor har å by på.

Sammenligning av alle motorer

Motor Effekt Dreiemoment Forbruk (blandet) Pålitelighet
1.2 TSI 105 hk 105 hk 175 Nm 5,9 l/100 km Middels
1.4 TSI 140 hk 140 hk 220 Nm 6,2 l/100 km God
1.4 TSI 170 hk 170 hk 240 Nm 6,7 l/100 km Middels
1.4 TSI EcoFuel 150 hk 150 hk 220 Nm 5,5 kg/100 km (CNG) God
1.6 TDI 90 hk 90 hk 230 Nm 4,5 l/100 km Meget god
1.6 TDI 105 hk 105 hk 250 Nm 4,6 l/100 km Meget god
2.0 TDI 110 hk 110 hk 250 Nm 4,9 l/100 km God
2.0 TDI 140 hk 140 hk 320 Nm 5,1 l/100 km God
2.0 TDI 170 hk 170 hk 350 Nm 5,6 l/100 km Middels

1.2 TSI 105 hk oversikt

Den minste bensinmotoren i Touran-serien er en firesylindret rekkemotor med turbolading. Med 1,2 liters slagvolum representerer denne motoren inngangsporten til Touran-eierskapet. Motoren bruker direkteinnsprøytning og leverer sine 105 hestekrefter ved 5000 omdreininger per minutt.

Dette aggregatet egner seg best for urbane forhold og korte pendlere. Trekkraften er akseptabel for lettere last, men fullastet familiebil på langtur oppleves motoren som anstrengt. Spesielt i oppoverbakker må føreren skifte hyppig.

Fordeler

  • Lavt drivstoffforbruk i bykjøring
  • Rimelig i innkjøp og forsikring
  • Enkel konstruksjon reduserer servicekostnader
  • Kompakt motor gir god tilgjengelighet i motorrommet

Ulemper

  • Underdimensjonert for fullastet bil
  • Timingkjedeproblemer rapporteres på enkelte eksemplarer
  • Kjent for oljeforbruk etter høy kjørelengde
  • Akselerasjon fra stillestående er treg

1.4 TSI 140 hk oversikt

Firesylindret rekkemotor på 1,4 liter med turbolading og direkteinnsprøytning. Dette er sannsynligvis den mest balanserte bensinmotoren for Touran 1T3. Motoren kombinerer akseptabel ytelse med moderat forbruk, noe som gjør den til et populært valg blant norske bilkjøpere.

Våre mekanikere hos bildelerekspert.co.no ser denne motoren hyppig på verkstedet, og erfaringen viser at den holder seg godt ved riktig vedlikehold. Spesielt viktig er regelmessig oljeskift for å bevare motorens levetid.

Fordeler

  • Utmerket balanse mellom kraft og forbruk
  • God trekkraft fra lave turtall
  • Pålitelig ved korrekt vedlikehold
  • Reservedeler lett tilgjengelige

Ulemper

  • Tennplugger og tennspoler krever periodisk utskiftning
  • DSG-girkasse kan gi problemer på enkelte eksemplarer
  • Høyere vedlikeholdskostnader enn dieselalternativene

Tips fra verkstedet: Bytt tennplugger hver 60 000 kilometer for å sikre optimal motorytelse og forebygge tenningsproblemer.

1.4 TSI 170 hk oversikt

Toppmodellen blant bensinmotorene leverer 170 hestekrefter fra sine 1,4 liter. Motoren har både turbolader og kompressor (twincharger), noe som gir utmerket respons gjennom hele turtallsregisteret. Dette er sportsvarianten som tilfredsstiller entusiaster.

Utforsk mer:  Alt du trenger å vite om Mercedes GL X164 motorer: Ytelse, pålitelighet og vedlikehold

Konstruksjonen er teknisk avansert, men dette medfører også høyere kompleksitet. Kompressoren aktiveres ved lavt turtall, mens turboen tar over ved høyere turtall. Systemet gir imponerende akselerasjon for en så liten motor.

Fordeler

  • Imponerende ytelse fra kompakt motor
  • Lineær kraftlevering uten turbolag
  • God kjøreglede sammenlignet med andre MPV-er
  • Egnet for tilhengertrekk opp til maksimal vekt

Ulemper

  • Høyere forbruk, spesielt ved aktiv kjøring
  • Dyrere reparasjoner på grunn av kompleks konstruksjon
  • Kompressor kan kreve kostbare reparasjoner
  • Kjederamling rapporteres på enkelte motorer

1.4 TSI EcoFuel 150 hk oversikt

Denne varianten er bygget for å kjøre på komprimert naturgass (CNG), men kan også bruke bensin som reserve. Motoren er basert på 1.4 TSI-plattformen, men modifisert for gassdrift. Med CNG-driftstanker under bagasjeromsgulvet reduseres lastevolumet noe.

Gassdrift gir betydelig lavere driftskostnader sammenlignet med bensin og diesel. Miljøpåvirkningen er også redusert, med lavere CO2-utslipp og nær null partikkelutslipp. For kjøretøyeiere med tilgang til gasstanking er dette et interessant alternativ.

Fordeler

  • Svært lave drivstoffkostnader ved gasstankingsmuligheter
  • Reduserte avgifter og gunstige forsikringsvilkår
  • Miljøvennlig alternativ med lavere utslipp
  • Mulighet for bensindrift ved behov

Ulemper

  • Begrenset tankenettverk i Norge
  • Redusert bagasjeplass på grunn av gasstanker
  • Kortere rekkevidde på gass sammenlignet med bensin
  • Spesialisert vedlikehold kan være dyrere

1.6 TDI 90 hk oversikt

Innstegsmodellen blant dieselmotorene har firesylindret konfigurasjon med 1,6 liters slagvolum. Turbodieselaggregatet leverer 90 hestekrefter, men det er dreiemomentet på 230 Nm som gjør denne motoren egnet til praktisk bruk. Common rail direkteinnsprøytning sikrer god forbrenning.

For økonomisk familiebilkjøring er dette et utmerket valg. Motoren tåler høy kjørelengde godt, forutsatt at serviceintervaller følges nøye. Mange eksemplarer har passert 300 000 kilometer uten større motorproblemer.

Fordeler

  • Ekstremt lavt drivstoffforbruk
  • Robust konstruksjon med lang levetid
  • Lavt vedlikeholdsbehov ved korrekt service
  • Godt dreiemoment for daglig kjøring

Ulemper

  • Svak motorytelse ved full last
  • Langsom akselerasjon på motorvei
  • Høyt støynivå ved kaldt vær
  • Begrenset tilhengerkapasitet

Råd fra fagfolk: Benyt kvalitets oljefilter og dieselpartikkelfilter-vennlig olje for å forlenge motorens levetid betydelig.

1.6 TDI 105 hk oversikt

En kraftigere variant av 1.6 TDI-motoren som leverer 105 hestekrefter og 250 Nm dreiemoment. Dette er kanskje det beste kompromisset mellom økonomi og brukbarhet i hele motorprogrammet. Motoren har nok kraft til full last, samtidig som forbruket holder seg lavt.

Denne motoren er særdeles populær på det norske markedet, og bruktbiler med dette aggregatet holder verdien godt. Teknologien er velprøvd, og komponenter som turboaggregat og innsprøytningssystem viser god holdbarhet.

Fordeler

  • Ideell balanse mellom kraft og økonomi
  • Pålitelig motor med få kjente svakheter
  • Godt egnet for langdistansekjøring
  • Konkurransedyktig andrehåndsverdi
Utforsk mer:  Utforsk Suzuki Ignis: En Dypdykk i Motorvalgene

Ulemper

  • Dieselpartikkelfilter krever regelmessig regenerering
  • EGR-ventil kan bli tilstoppet ved kortkjøring
  • AdBlue-system på nyere modeller krever påfyll

2.0 TDI 110 hk oversikt

Dette tosliters dieselaggregatet representerer inngangsnivået i 2.0 TDI-serien. Med 110 hestekrefter og 250 Nm dreiemoment tilbyr motoren solid ytelse til familiebilbruk. Konstruksjonen er robust, basert på Volkswagen-konsernets velprøvde EA189-plattform.

Motoren egner seg utmerket til langdistansekjøring med god lastkapasitet. Drivstofføkonomien er imponerende for en motor av denne størrelsen, typisk 0,5 liter lavere forbruk enn tilsvarende bensinmotor.

Fordeler

  • Robust konstruksjon med høy pålitelighet
  • Lavt drivstoffforbruk ved langkjøring
  • God trekkraft for tilhengerkjøring
  • Roligere gange enn 1.6 TDI

Ulemper

  • Tyngre motor påvirker kjøreegenskaper negativt
  • Noe høyere vedlikeholdskostnader enn 1.6 TDI
  • Enkelte eksemplarer rammet av dieselgate-problematikk

2.0 TDI 140 hk oversikt

Den mest solgte dieselmotoren i Touran 1T3-serien kombinerer 140 hestekrefter med hele 320 Nm dreiemoment. Dette aggregatet leverer sportslig ytelse samtidig som forbruket holder seg akseptabelt. Motoren puster fritt og akselererer villig.

Fagfolk hos bildelerekspert.co.no anbefaler denne motoren til kunder som ønsker både kraft og økonomi. Vedlikeholdt riktig tåler motoren ekstrem kjørelengde. Viktige servicekomponenter inkluderer drivstofffilter og luftfilter som bør skiftes jevnlig.

Fordeler

  • Kraftfull motor med utmerket trekkraft
  • Brukbar til alle kjøreforhold og belastninger
  • God kompromiss mellom ytelse og forbruk
  • Populær på bruktmarkedet med god verdiutvikling

Ulemper

  • Høyere innkjøpspris enn mindre motorer
  • Svinghjul kan kreve utskiftning ved høy kjørelengde
  • DSG-girkasse har kjente svakheter på enkelte årsmodeller

2.0 TDI 170 hk oversikt

Toppmodellen blant dieselmotorene imponerer med 170 hestekrefter og kraftige 350 Nm dreiemoment. Dette er sportsversjonens motor som gir Touran overraskende kjøreegenskaper. Akselerasjonen er rask, og forbikjøringer gjennomføres enkelt.

Motoren bruker variabel turbogeometri som optimerer lufttilførselen gjennom hele turtallsregisteret. Kraftutviklingen er lineær og forutsigbar. Forbruket er høyere enn på mindre dieselmotorer, men fortsatt lavere enn tilsvarende bensinmotor.

Fordeler

  • Imponerende ytelse for en familiebil
  • Utmerket til tung tilhengertrekk
  • Kjøreglede på nivå med sportsbiler
  • Lineær kraftlevering uten turbolag

Ulemper

  • Høyest drivstoffforbruk blant dieselmotorene
  • Kompleks turboteknologi øker reparasjonskostnader
  • Dieselpartikkelfilter krever aktiv regenerering oftere
  • Dyrere forsikring og deler

Vedlikeholdskostnader

Motor Anbefalt intervall Estimert kostnad Kostnad per 10 000 km
1.2 TSI 15 000 km 2 500-3 500 kr 1 700-2 300 kr
1.4 TSI 15 000 km 2 800-3 800 kr 1 900-2 500 kr
1.4 TSI 170 hk 15 000 km 3 200-4 500 kr 2 100-3 000 kr
1.4 EcoFuel 15 000 km 3 000-4 200 kr 2 000-2 800 kr
1.6 TDI 15 000 km 3 500-4 500 kr 2 300-3 000 kr
2.0 TDI 110 hk 15 000 km 3 800-5 000 kr 2 500-3 300 kr
2.0 TDI 140 hk 15 000 km 4 000-5 500 kr 2 700-3 700 kr
2.0 TDI 170 hk 15 000 km 4 500-6 000 kr 3 000-4 000 kr

Vedlikeholdskostnadene varierer betydelig avhengig av verksted og region. Tallene inkluderer standard service med olje, filtre og kontroll. Større serviceintervaller med skifte av bremseklosser, bremsevæske og registerreim kommer i tillegg.

Utforsk mer:  Utforsk Hyundai Terracan: Alt du trenger å vite om HP-motorene

Motorlyd og karakter

Bensinmotorene i Touran 1T3 leverer en mer raffinert kjøreopplevelse enn dieselalternativene. 1.2 TSI høres noe anstrengt ut ved full gass, mens 1.4 TSI-variantene har en mer moden lyd. Den trelitres TSI 170 hk med twincharger-system har en distinkt sportslyd som skiller den fra resten.

Dieselmotorene gir den karakteristiske dieselknattringen ved kaldt vær, spesielt 1.6 TDI-motorene. Tosliters TDI-variantene er merkbart stillere og mer kultiverte. Ved motorveihastighetskjøring nivelleres lydforskjellene, og alle motorer leverer akseptable støynivåer.

Moderne lyddempingsteknologi i Touran 1T3 reduserer motorduren inne i kupeen effektivt. Kvaliteten på motoroppheng påvirker også vibrasjonsnivået. Slitte motoropheng øker vibrasjoner betydelig.

Hvem hver motor passer best for

Motortype Best for
1.2 TSI 105 hk Urbane pendlere med kortere kjøreturer, budsjettbevisste kjøpere, andrebilanvendelse
1.4 TSI 140 hk Daglige pendlere med blandet kjøring, familier med moderat lastekapasitetsbehov
1.4 TSI 170 hk Entusiaster som verdsetter kjøreglede, tilhengertrekk, sportsorienterte bilister
1.4 TSI EcoFuel Miljøbevisste bilister med tilgang til gasstanknettverk, økonomisk orienterte kjøpere
1.6 TDI 90 hk Langdistansependlere, budsjettbevisste kjøpere som prioriterer drivstofføkonomi
1.6 TDI 105 hk Familier med variert kjøremønster, balanse mellom kraft og økonomi
2.0 TDI 110 hk Langdistansependlere med høyt lastebehov, jevnlig tilhengerkjøring
2.0 TDI 140 hk Kjøpere som ønsker best totalopplevelse, hyppig motorveikjøring med last
2.0 TDI 170 hk Entusiaster som ønsker ytelse med diesel, tung tilhengertrekk, kraftkrevende bruk

Ofte stilte spørsmål

Hvilken Touran 1T3 motor er mest pålitelig?

1.6 TDI-motorene er generelt mest pålitelige ved korrekt vedlikehold. De tåler høy kjørelengde godt og har få kjente svakheter. Enkel konstruksjon bidrar til lavere vedlikeholdskostnader og høyere driftssikkerhet over tid.

Er DSG-girkassen pålitelig på Touran 1T3?

DSG-girkassen på tidlige modeller hadde kjente problemer, spesielt 7-trinns tørrkoplingsversjonen. Senere modeller er forbedret betydelig. Regelmessig skifte av girolje forlenget levetiden. Manuell girkasse er generelt mer pålitelig og enklere å vedlikeholde.

Hvor ofte skal registerreim skiftes på Touran motorer?

De fleste Touran 1T3 motorer har registerkjede som ikke krever periodisk skifte. Unntak er noen tidlige 1.2 TSI-motorer. Kjeden kontrolleres ved service. Oljebytte hver 15 000 kilometer er kritisk for kjedens levetid og funksjon.

Hva koster det å reparere en turbolader på Touran?

Turboladerreparasjon varierer fra 8 000 til 25 000 kroner avhengig av motortype og skadeomfang. Originaldeler er dyrere enn aftermarket-alternativer. Regelmessig vedlikehold og korrekt motorolje forhindrer mange turboskader og forlenger levetiden betydelig.

Passer Touran 1T3 for tilhengertrekk?

Ja, spesielt 2.0 TDI-motorene egner seg utmerket. Maksimal tilhengerkapasitet er 1600-2000 kg avhengig av motorvalg. 140 hk og 170 hk dieselmotorene håndterer tyngre tilhengere best. Automatgirkasse anbefales for komfortabel tilhengerkjøring.