Alt du trenger å vite om Mercedes GL X164 motorer: Ytelse, pålitelighet og vedlikehold

Mercedes GL X164 representerer luksus og kraft i SUV-segmentet. Denne romslige syvseteren ble produsert mellom 2006 og 2012, og tilbød et bredt spekter av motoralternativer som kombinerte komfort med imponerende ytelse. Motorvalget er avgjørende for kjøreopplevelsen, drivstofforbruket og de langsiktige vedlikeholdskostnadene. De viktigste motorene levert fra 184 hk til 388 hk, med dreiemoment opp til 620 Nm. I denne guiden dekker vi alle motorvariantene grundig for å hjelpe deg med å velge riktig versjon.

Comparison table of all engines

Engine Power output Torque Fuel consumption Reliability
GL 320 CDI (OM642) 224 hk 510 Nm 9.9-10.5 l/100km Høy
GL 350 CDI (OM642) 224-265 hk 540-620 Nm 9.2-10.2 l/100km Høy
GL 420 CDI (OM629) 306 hk 700 Nm 11.1 l/100km Middels
GL 450 (M273) 340 hk 460 Nm 13.7-14.4 l/100km Middels
GL 500 (M273) 388 hk 530 Nm 14.4-15.1 l/100km Middels
GL 550 (M273) 387 hk 530 Nm 14.8 l/100km Middels

Engine #1 Overview: GL 320 CDI / GL 350 CDI (OM642)

Den 3.0-liters V6 dieselmotoren OM642 er det mest populære valget blant GL X164-eiere. Denne motoren kombinerer solid ytelse med akseptabelt drivstofforbruk. Motoren leverer mellom 224 og 265 hestekrefter, avhengig av modelår og variant. Den bruker common rail direkteinnsprøytning og er utstyrt med variabel turbo for optimal respons.

Dette er en sekssylindret V-motor med 2987 cm³ slagvolum. Motoren benytter turboladning med intercooler og kjører på diesel med høytrykksinnsprøytning. Våre mekanikere hos bildelerekspert.co.no ser denne motoren som den mest driftssikre i GL-serien, spesielt når motorolje skiftes regelmessig.

Pros

  • Utmerket drivstofføkonomi for kjøretøyklassen
  • Høy pålitelighet med riktig vedlikehold
  • Kraftig dreiemoment fra lavt turtall
  • Lavere vedlikeholdskostnader enn bensinmotorene
  • God tilgjengelighet på reservedeler

Cons

  • Potensielle problemer med svevestøvfilter i eldre modeller
  • EGR-ventil kan kreve rengjøring eller utskifting
  • Glødeplugger må skiftes oftere i kaldt klima
  • Dyrere i innkjøp enn mindre motoralternativer

Tip fra ekspertene: Sørg for å bruke høykvalitets dieselpartikkelfilter rengjøringsmidler regelmessig for å unngå kostbare reparasjoner på OM642-motoren.

Engine #2 Overview: GL 420 CDI (OM629)

GL 420 CDI kom med den kraftige 4.0-liters V8 dieselmotoren OM629. Med 306 hestekrefter og imponerende 700 Nm dreiemoment, var dette toppmodellen blant dieselalternativene. Denne motoren ble bare tilbudt i begrensede markeder og i kortere tid enn V6-dieselen.

Utforsk mer:  Årsaker til redusert motorytelse i Volvo V50: Problemer og Løsninger

Dette er en åttesylindret V-motor med 3996 cm³ displacement. Motoren bruker turboladning med intercooler og common rail direkteinnsprøytning. Drivstoffet er diesel med høytrykksystem som leverer eksepsjonell ytelse.

Pros

  • Ekstremt kraftig dreiemoment for tunge laster og tilhengere
  • Smidig motorgang typisk for V8-konfigurasjonen
  • Utmerket trekkraft ved alle hastigheter
  • Mer raffinert enn V6-dieselen

Cons

  • Betydelig høyere drivstofforbruk enn V6-dieselen
  • Kompleks motordesign gir høyere reparasjonskostnader
  • Vanskelig å finne reservedeler i enkelte markeder
  • Dyrere årlig vedlikehold
  • Høyere vekt påvirker håndteringen

Engine #3 Overview: GL 450 (M273)

Mercedes’ 4.7-liters V8 bensinmotor M273 ble levert i GL 450-modellen. Med 340 hestekrefter leverer denne motoren silkemyk kraft og klassisk V8-lyd. Motoren er naturlig aspirert og gir lineær kraftlevering gjennom hele registerområdet.

Dette er en åttesylindret V-motor med 4663 cm³ slagvolum. Motoren er naturlig aspirert uten turbo, og bruker multipoint innsprøytning med bensin som drivstoff. Våre spesialister ser oftere problemer med tennplugger og tennspole på denne motoren.

Pros

  • Jevn og raffinert kraftlevering
  • Klassisk V8-lyd som entusiaster setter pris på
  • Enklere konstruksjon enn turbomotorer
  • God tilgjengelighet på reservedeler
  • Robust design ved normalt bruk

Cons

  • Høyt drivstofforbruk, spesielt i bytrafikk
  • Potensielle problemer med balansaksler
  • Kjeder til registerreim krever overvåking
  • Dyrere å forsikre enn dieselmodellene
  • Lavere gjenvinningsverdi

Engine #4 Overview: GL 500 / GL 550 (M273)

Toppmodellen GL 500 (Europa) og GL 550 (USA) kom med 5.5-liters V8 bensinmotor, også fra M273-serien. Med nesten 388 hestekrefter representerer dette maksimal ytelse i GL X164-serien. Denne kraftpakken leverer imponerende akselerasjon for en bil i denne størrelsen.

Dette er en åttesylindret V-motor med 5461 cm³ displacement. Motoren er naturlig aspirert og bruker avansert multipoint innsprøytning. Drivstoffet er bensin med sofistikert motorstyring for optimal ytelse.

Pros

  • Usedvanlig kraftig ytelse for tung SUV
  • Suveren trekkraft for båthengere og campingvogner
  • Prestisje og kjøreglede
  • Samme pålitelighet som 4.7-liters versjon
Utforsk mer:  Alt du trenger å vite om Euro 5-motorer: Fordeler, Ulemper og Fremtidige Utsikter

Cons

  • Svært høyt drivstofforbruk på alle kjøreforhold
  • Høy motorvekt påvirker kjøredynamikk
  • Dyre servicekostnader
  • Høy CO2-avgift i Norge
  • Samme tekniske utfordringer som M273 4.7L

Ekspertråd: På bensinmotorene M273 anbefaler våre mekanikere å skifte tennplugger hver 60 000 km for å opprettholde optimal ytelse og unngå tenningsproblemer.

Maintenance cost

Engine Recommended Interval Estimated Cost Cost per 10000 miles
GL 320/350 CDI 15 000 km / 12 mnd 4 500 – 6 500 NOK 3 000 – 4 300 NOK
GL 420 CDI 15 000 km / 12 mnd 6 000 – 8 500 NOK 4 000 – 5 600 NOK
GL 450 15 000 km / 12 mnd 5 000 – 7 000 NOK 3 300 – 4 600 NOK
GL 500/550 15 000 km / 12 mnd 6 500 – 9 000 NOK 4 300 – 6 000 NOK

Vedlikeholdskostnadene varierer betydelig basert på motorvalg og kjøremønster. Dieselmotorene krever dyrere service på grunn av kostbare oljefiltre og større oljemengder, men de kompenserer med lavere drivstoffutgifter. V8-bensinmotorene har enklere oljeskift, men tennplugger og tennspole må skiftes oftere. Alle motorene drar nytte av kvalitets oljefilter for optimal motorlevetid.

Engine Sound and Character

Motorlyden skiller seg markant mellom diesel- og bensinvariantene. V6-dieselen OM642 har en distinkt, dyp lyd ved tomgang som blir mer raffinert ved høyere turtall. Lydisolering i GL X164 er imidlertid utmerket, så kabinopplevelsen er rolig og behagelig uansett motor.

V8-dieselen OM629 leverer en mer robust og kraftfull lyd, spesielt under akselerasjon. Mange eiere beskriver denne som mer «mektig» enn V6-dieselen, selv om begge er godt dempet.

Bensinmotorene M273 har klassisk V8-karakter med silkemyk surrende lyd ved lave turtall og et dypere, mer aggressivt brøl når du gir gass. 5.5-liters versjonen har enda mer markant lyd enn 4.7-literen. Sportspakke med spesial eksossystem forsterker lydopplevelsen ytterligere.

Våre spesialister på bildelerekspert.co.no påpeker at motorkarakter handler om mer enn lyd. Dieselmotorene leverer umiddelbar kraft fra lavt turtall, perfekt for hverdagskjøring. Bensinmotorene er mer responsive ved høyere turtall og føles mer entusiastiske når du ønsker aktiv kjøring.

Utforsk mer:  Bruk av tåkelys: Når og hvordan du bør bruke dem for maksimal sikkerhet

Who each Engine Is Best For

Driver Profile Recommended Engine Reason
Daily commuters GL 320/350 CDI Best fuel economy and reliability for high mileage
Performance enthusiasts GL 500/550 Maximum power and classic V8 experience
Long-distance drivers GL 350 CDI Excellent torque and fuel efficiency on highways
Budget-conscious owners GL 320 CDI Lower running costs and maintenance expenses
Towing heavy loads GL 420 CDI Highest torque output for trailers and boats
City driving GL 350 CDI Better low-end torque and manageable consumption

Frequently Asked Questions (FAQ)

Hvilken GL X164 motor er mest pålitelig?

GL 320 CDI og GL 350 CDI med OM642-motoren regnes som mest pålitelige. Ved korrekt vedlikehold med kvalitets motorolje og regelmessige servicer kan disse motorene kjøre godt over 400 000 km uten større problemer.

Hvor ofte må jeg skifte olje på GL-motoren?

Mercedes anbefaler 15 000 km eller 12 måneders intervaller. Våre mekanikere foreslår kortere intervaller på 10 000 km ved tøffe kjøreforhold eller mye kortturskjøring, spesielt på bensinmotorene som er mer følsomme for oljekvalitet.

Hva koster det å reparere en defekt turbolader på GL 350 CDI?

En turbolader til GL 350 CDI koster mellom 15 000 og 25 000 NOK inkludert arbeid. Regelmessig vedlikehold og bruk av kvalitetsdiesel kan forlenge turboens levetid betydelig og forebygge kostbare reparasjoner.

Er GL 450 bensinmotor dyrere i drift enn diesel?

Ja, GL 450 bruker 30-40% mer drivstoff enn GL 350 CDI. Over 15 000 km årlig blir forskjellen betydelig. Vedlikeholdskostnader er omtrent like, men drivstoffutgiftene gjør dieselen mer økonomisk for høy årskjørelengde.

Hvilke vanlige problemer har GL X164 motorene?

OM642 diesel kan få problemer med EGR-ventil og svevestøvfilter. M273 bensinmotorer kan få problemer med balansaksler og tennspole. Regelmessig service og bruk av originale eller kvalitets reservedeler minimerer disse problemene kraftig.