BMW E38, produsert mellom 1994 og 2001, representerer en gullæra for luksussegmentet. Som den tredje generasjonen av BMW 7-serie, etablerte E38 nye standarder for kraftenheter i premium-klassen. Motorvalget er helt sentralt for denne modellen, da det definerer alt fra kjøreglede til driftskostnader. E38 ble tilbudt med en imponerende rekke kraftaggregater, fra effektive sekssylindrede rekkemotorer til mektige V8- og V12-enheter. Motorene leverer fra beskjedne 184 hk i inngangsnivåmodellene til monumentale 326 hk i toppvarianten 750i.
Comparison table of all engines
| Engine | Power output | Torque | Fuel consumption | Reliability |
|---|---|---|---|---|
| M52B28 (728i) | 193 hk | 280 Nm | 10.2 l/100km | Meget god |
| M62B35 (735i) | 235 hk | 320 Nm | 12.1 l/100km | God |
| M62B44 (740i) | 286 hk | 420 Nm | 13.3 l/100km | Middels |
| M73B54 (750i) | 326 hk | 490 Nm | 15.7 l/100km | Middels |
| M57D30 (730d) | 184-193 hk | 410 Nm | 8.4 l/100km | Meget god |
M52B28 overview (728i)
M52B28 er en 2.8-liters rekkesekser som representerer inngangsbillett til E38-familien. Denne motoren bruker DOHC-teknologi med fire ventiler per sylinder og benytter VANOS variabel ventilstyring på innsugningssiden. Kraftenheten er selvpustende og drives av bensin med multi-point insprutningssystem. Aluminiumsblokken gjør aggregatet relativt lett, mens støpejernsfôringen i sylindrene sikrer god holdbarhet.
Denne motoren ble spesielt populær i Europa hvor skattesystemet favoriserte mindre motorvolum. Med sitt balanserte dreiemoment på 280 Nm tilgjengelig ved 3500 omdreininger, gir den mer enn nok krefter til daglig bruk. Våre fagfolk hos bildelerekspert.co.no påpeker at M52B28 er blant de mest pålitelige kraftenhetene BMW noensinne har produsert.
Pros
- Eksepsjonell pålitelighet med riktig vedlikehold
- Lavt drivstofforbruk sammenlignet med V8-alternativene
- Enklere og rimeligere service enn større motorer
- Rimelige reservedeler tilgjengelig
- Glatt og raffinert gange typisk for BMW-rekkeseksere
Cons
- Begrenset ytelse i forhold til bilens vekt
- Akselerasjon kan oppleves som treg ved full belastning
- Kjølersystemet krever ekstra oppmerksomhet
- Mindre prestisje enn V8/V12-variantene
M62B35 overview (735i)
M62B35 er en 3.5-liters V8-motor som tilbyr en perfekt balanse mellom kraft og effektivitet. Dette aggregatet har også DOHC-konfigurasjon med fire ventiler per sylinder og dobbel VANOS variabel ventilstyring på både innsuging og eksos. Den selvpustende V8-motoren benytter bensin med sekvensiell elektronisk insprutning. Motorblokken er støpt i aluminium med Alusil-belegg på sylinderveggene.
Med 235 hestekrefter yter motoren betydelig bedre enn sekssylindervarianten uten å nå det samme forbruket som 4.4-liters V8-en. Spesialister fra bildelerekspert.co.no anbefaler denne som et solid kompromiss for de som ønsker V8-opplevelse uten ekstreme driftskostnader.
Tips: Skift motorolje hver 7500 km på M62-motorer for å unngå slitasje på kjedestrammere og styreledninger.
Pros
- Jevn kraftlevering med klassisk V8-karakter
- Mer responsiv enn sekssylindervarianten
- Akseptabelt drivstofforbruk for motorstørrelsen
- Lettere tilgjengelige deler enn V12-motoren
- God verdibalanse mellom ytelse og kostnad
Cons
- Kjedestrammere kan bli slitt over tid
- Problemer med toppakning og tettninger forekommer
- Høyere vedlikeholdskostnader enn rekkesekser
- Kjølesystem trenger regelmessig oppmerksomhet
M62B44 overview (740i)
M62B44 er en 4.4-liters V8-kraftpakke som leverer 286 hestekrefter og 420 Nm dreiemoment. Dette er kanskje den mest populære motorvarianten i E38-serien, ettersom den kombinerer imponerende ytelse med rimelig tilgjengelighet på deler. Motoren deler grunnleggende teknologi med 3.5-liters versjonen, men med økt slagvolum for betydelig mer kraft.
Denne kraftenheten gir E38 den prestanda mange forbinder med merket. Fra stillestående til 100 km/t på rundt 6.5 sekunder gjør den store sedanen overraskende sprek. Mekanikere hos bildelerekspert.co.no advarer derimot om at dette aggregatet krever disiplinert vedlikehold for å opprettholde påliteligheten.
Pros
- Solid ytelse som matcher bilens premium-karakter
- Bred tilgjengelighet av reservedeler
- Karakteristisk V8-lyd som entusiaster elsker
- Tilstrekkelig med krefter for alle kjøresituasjoner
- Godt dokumenterte vedlikeholdsrutiner
Cons
- Kjente problemer med Nikasil-belegg på tidlige versjoner
- Kjedestrammere og styreledninger slites oftere
- Høyt drivstofforbruk, spesielt ved aktiv kjøring
- Dyre reparasjoner når større komponenter svikter
- Krever kvalitetsolje og hyppige oljefilter
M73B54 overview (750i)
M73B54 er den majestetiske 5.4-liters V12-motoren som krenerer E38-serien. Med 326 hestekrefter og suverne 490 Nm dreiemoment representerer dette det ultimate uttrykket for BMW-ingeniørkunst på slutten av 1990-tallet. V12-konfigurasjonen har to rekkeseksere som arbeider sammen, hver med sin egen elektroniske styring. Motoren er selvpustende og benytter to separate insprutningssystemer.
Dette er et kraftaggregat for purister som verdsetter silkemyk kraftlevering fremfor råe ytelsestall. V12-motoren gjør 750i til et utstillingsvindu for BMWs teknologiske kapasitet. Eksperter påpeker at dette er en motor for dedikerte entusiaster som ikke lar seg skremme av omfattende og kostbart vedlikehold.
Tips: V12-motorer krever dobbelt sett av mange komponenter som tennplugger og ignition coils – budsjetter derfor for større servicekostnader.
Pros
- Uovertruffen raffinement og glidende gange
- Imponerende prestisje og eksklusivitet
- Enorm kraftreserve tilgjengelig når som helst
- Unik motorkarakter som skiller seg fra konkurrentene
- Samlerverdi som øker med årene
Cons
- Ekstremt høye vedlikeholdskostnader
- Drivstofforbruk som kan overstige 18 liter per 100 km
- Dyre og vanskelig tilgjengelige reservedeler
- Kompleks elektronikk som krever spesialistkompetanse
- Høy vekt som påvirker håndtering
M57D30 overview (730d)
M57D30 er en 3.0-liters rekkesekser turbodiesel som revolusjonerte dieselteknologi i premium-segmentet. Med sine 184-193 hestekrefter (avhengig av modellår) og et massivt dreiemoment på 410 Nm, beviser denne motoren at dieselaggregater kan være både kraftfulle og raffinerte. Common-rail direkteinnsprøytning kombinert med variabel turbingeometri gjør kraftleveringen smidig gjennom hele turtallsregisteret.
Dette er kanskje det mest fornuftige valget for norske eiere som kjører lange avstander. Drivstofforbruket på rundt 8.4 liter per 100 km er bemerkelsesverdig lavt for en bil av denne størrelsen. Spesialister fremhever M57 som en av de mest holdbare dieselmotorene BMW har produsert, forutsatt korrekt vedlikehold.
Pros
- Eksepsjonelt lavt drivstofforbruk
- Enormt dreiemoment fra lave turtall
- Svært pålitelig konstruksjon med riktig service
- Betydelig lavere driftskostnader enn bensinmotorene
- Egnet for langkjøring og tilhengertrekk
Cons
- Mindre raffinert lydbildet sammenlignet med bensinmotorer
- Vibrasjoner kan merkes ved idling
- Dyrere reparasjoner på insprutningssystem
- Krever kvalitetsdiesel og regelmessig drivstoffilter bytte
- Mindre etterspurt på bruktmarkedet enn bensinalternativene
Maintenance cost
| Engine | Recommended Interval | Estimated Cost | Cost per 10000 miles |
|---|---|---|---|
| M52B28 | 15 000 km | 3 500 – 5 000 kr | 2 800 kr |
| M62B35 | 12 000 km | 5 500 – 7 500 kr | 4 200 kr |
| M62B44 | 12 000 km | 6 000 – 8 500 kr | 4 800 kr |
| M73B54 | 10 000 km | 12 000 – 18 000 kr | 9 500 kr |
| M57D30 | 15 000 km | 4 500 – 6 500 kr | 3 200 kr |
Vedlikeholdskostnadene varierer betydelig mellom motoralternativene. Rekkesekserne, både bensin og diesel, er de mest økonomiske å servicere. V8-motorene krever mer omfattende service med hyppigere intervaller, mens V12-motoren representerer toppen av vedlikeholdskostnader med dobbelt sett av komponenter som må skiftes.
Engine sound and character
Motorlyden til E38-serien spenner fra diskret til dramatisk avhengig av valgt kraftenhet. M52B28 rekkesekseren produserer en behersket surr som passer perfekt til en konservativ luksusbil. Den er nesten umerkelig ved motorveifartsgrense, noe som skaper en svært fredfull kjøreopplevelse.
M62 V8-motorene leverer den klassiske amerikanske V8-karakteren med europeisk raffinement. Ved akselerasjon avgir de en dyp, buldrende lyd som tilfredsstiller entusiaster uten å bli plagsomme. 740i spesielt har utviklet en kultfølge blant BMW-purister for sitt soniske fotavtrykk.
M73 V12-motoren representerer den ultimate luksuriøse opplevelsen. Lyden er nesten uhørlig, selv ved hard akselerasjon. Det meste av tiden aner man bare en fjern surr, nærmest som en elektrisk motor. Dette er ingeniørkunst der målet var å eliminere alle vibrasjoner og uønsket støy.
M57D30 dieselmotoren har den karakteristiske dieselknatringen ved idling, men blir overraskende diskret under kjøring. Moderne lydisolering i E38 demper det meste av den mekaniske støyen, selv om den aldri når samme raffinement som bensinmotorene.
Who each engine is best for
| Engine | Daily commuters | Performance enthusiasts | Long-distance drivers | Budget-conscious owners |
|---|---|---|---|---|
| M52B28 | Utmerket | Dårlig | God | Utmerket |
| M62B35 | God | God | Middels | Middels |
| M62B44 | Middels | Utmerket | Middels | Dårlig |
| M73B54 | Dårlig | God | Dårlig | Meget dårlig |
| M57D30 | Utmerket | Middels | Utmerket | Utmerket |
Frequently asked questions (FAQ)
Hvilken E38-motor er mest pålitelig?
M52B28 rekkesekser og M57D30 diesel regnes som de mest pålitelige alternativene. Begge tåler høy kilometerstand med riktig vedlikehold. Rekkesekserne har færre komponenter som kan svikte sammenlignet med V8 og V12-motorene.
Er Nikasil-problemet et bekymring på E38?
Tidlige M62 V8-motorer brukte Nikasil-belegg som kunne bli skadet av svovelholdig drivstoff. BMW byttet til Alusil-belegg fra 1998. Sjekk motorens produksjonsdato og servicehistorikk nøye før kjøp av eldre eksemplarer med V8-motor.
Hvor mye koster det å vedlikeholde en 750i V12?
Årlige vedlikeholdskostnader for M73 V12-motoren ligger typisk mellom 25 000 og 45 000 kroner, avhengig av kjørelengde. Større reparasjoner kan raskt overstige 100 000 kroner. Dette er definitivt ikke en motor for budsjettbevisste eiere.
Kan jeg bruke E10 bensin i E38-motorer?
Alle bensinmotorene i E38-serien tolererer E10 uten problemer. Eldre drivstoffslanger og tetninger kan derimot påvirkes over tid. Det anbefales å sjekke drivstoffsystemet regelmessig og skifte slitte komponenter som drivstoffpumpe ved behov.
Hvor lang levetid har en godt vedlikeholdt E38-motor?
Med eksemplarisk vedlikehold kan M52 og M57-motorene enkelt passere 400 000 kilometer. M62 V8-motorer holder typisk 300 000 kilometer før større overhaling blir nødvendig. V12-motoren er mer kompleks, men kan også oppnå høy kilometerstand med profesjonell service.








