Utforsk Hyundai Terracan: Alt du trenger å vite om HP-motorene

Hyundai Terracan er en robust SUV som har vunnet popularitet blant norske bilentusiaster som søker pålitelighet og terrengkapasitet. Motorvalget er avgjørende for denne modellens ytelse, enten du planlegger langkjøring på motorveien eller trenger kraft til tunge laster. Terracan kom med flere kraftfulle alternativer: fra 2.9 liters dieselaggregat med 150 hk til den potente 3.5 liters V6-bensinmotoren på 200 hk. La oss dykke ned i hva som gjør hver motor unik.

Comparison table of all engines

Engine Power output Torque Fuel consumption Reliability
2.5 TD 99 hk 226 Nm 10.2 l/100 km God
2.9 CRDi 150 hk 343 Nm 11.5 l/100 km Meget god
2.9 TDi 163 hk 343 Nm 11.8 l/100 km God
3.5 V6 200 hk 304 Nm 14.3 l/100 km Middels

Engine #1 Overview: 2.5 TD

Den minste dieselmotoren i Terracan-serien er en 2.5-liters turbodiesel med indirekte innsprøytning. Dette er en firesylindret rekkemotor med 2497 cm³ slagvolum. Motoren er turbomatet men mangler den moderne common rail-teknologien som kom senere i modellens levetid. Den leverer 99 hestekrefter ved 3800 omdreininger og 226 Nm dreiemoment ved 2000 omdreininger. Denne enheten kjører på diesel med mekanisk innsprøytningssystem av eldre type.

Pros

  • Enkel mekanisk konstruksjon som er lett å vedlikeholde
  • Lavere innkjøpspris sammenlignet med nyere varianter
  • Tilstrekkelig kraft for normal kjøring og moderat terreng
  • Mindre kompleks elektronikk reduserer potensielle feilkilder

Cons

  • Begrenset effekt gjør akselerasjon treg, spesielt med full last
  • Høyere forbruk enn moderne dieselmotorer
  • Støyende under akselerasjon og i høye turtall
  • Mangler moderne EGR-ventil teknologi

Våre mekanikere hos bildelerekspert.co.no anbefaler denne motoren kun til kjøpere som prioriterer enkelt vedlikehold framfor råstyrke. Den holder seg godt med riktig pleie, men forvent ikke sportsbilprestasjoner.

Engine #2 Overview: 2.9 CRDi

Dette er hjerteslaget i Terracan-familien. Den 2.9-liters common rail dieselmotoren representerer et teknologisk sprang med sine 2902 cm³. Firesylindret rekkemotor med turbolader og avansert høytrykks dieselinnsprøytning leverer solide 150 hestekrefter ved 3800 omdreininger. Det imponerende dreiemomentet på 343 Nm kommer allerede ved 2000 omdreininger, noe som gir utmerket trekkraft. Common rail-systemet sikrer jevnere gange og bedre forbrenning.

Utforsk mer:  Hva Betyr Tallene på Dekk? En Guide til Dekkmerking

Pros

  • Kraftig dreiemoment perfekt for tilhengertrekk og terrengkjøring
  • Moderne innsprøytningsteknologi gir bedre drivstofføkonomi
  • Pålitelig konstruksjon med god levetid ved riktig vedlikehold
  • Stillere gange enn eldre dieselaggregater
  • God balanse mellom kraft og forbruk

Cons

  • Høyere vedlikeholdskostnader på innsprøytningsventiler
  • Krever kvalitetsdiesel for optimal ytelse
  • Dyrere reparasjoner ved alvorlige motorskader

Etter erfaring fra verkstedet ser vi at 2.9 CRDi holder eksepsjonelt lenge når oljeskift utføres regelmessig. Dette er den mest anbefalte motoren for norske forhold.

Engine #3 Overview: 2.9 TDi

En kraftigere variant av 2.9-liters dieselmotoren, denne TDi-versjonen presser ut 163 hestekrefter ved 3800 omdreininger. Med samme 2902 cm³ slagvolum og turbolading som CRDi-varianten, skiller den seg ut med høyere kompresjon og optimalisert innsprøytning. Dreiemomentet forblir på robuste 343 Nm ved 2000 omdreininger. Dette er en firesylindret rekkemotor med direkteinnsprøytning som kjører på diesel.

Pros

  • Beste effekt blant dieselalternativene
  • Utmerket akselerasjon også med tung last
  • Ypperlig for langkjøring på motorvei
  • Sterk trekkraft ved lave turtall

Cons

  • Høyest drivstofforbruk blant dieselmotorene
  • Mer belastning på drivlinjen krever hyppigere inspeksjon
  • Dyrere i innkjøp på bruktmarkedet
  • Potensielt høyere slitasje på clutchsett

Engine #4 Overview: 3.5 V6

For de som foretrekker bensin, tilbyr Terracan en 3.5-liters V6-motor med 3497 cm³ slagvolum. Denne sekssylindrete motoren er naturlig aspirert uten turbolading og leverer 200 hestekrefter ved 5500 omdreininger. Dreiemomentet på 304 Nm kommer ved 3000 omdreininger. V-konfigurasjonen gir jevn og raffinert gange. Motoren bruker multipoint bensininnsprøytning og passer for kjøpere som ønsker tradisjonell bensinkraft.

Pros

  • Svært jevn og stillegående motor
  • Ingen problemer med dieselpartikkelfilter eller DPF-regenerering
  • God akselerasjon i høyere hastigheter
  • Enklere og rimeligere årlig vedlikehold enn diesel
  • Velegnet for kortere daglige turer
Utforsk mer:  Utforsk Volvo 240-motorer: Historie, ytelse og vedlikeholdstips

Cons

  • Betydelig høyere drivstofforbruk – opptil 14.3 liter per 100 km
  • Svakere dreiemoment enn dieselalternativene
  • Dårligere trekkevne med tunge laster
  • Høyere CO2-utslipp medfører økt årsavgift
  • Mindre egnet for langdistanse og terrengbruk

Maintenance cost

Engine Recommended Interval Estimated Cost Cost per 10000 miles
2.5 TD 10 000 km 2 500 – 3 200 NOK 4 000 – 5 100 NOK
2.9 CRDi 15 000 km 3 200 – 4 500 NOK 3 400 – 4 800 NOK
2.9 TDi 15 000 km 3 500 – 4 800 NOK 3 700 – 5 100 NOK
3.5 V6 10 000 km 2 200 – 3 000 NOK 3 500 – 4 800 NOK

Vedlikeholdskostnadene varierer betydelig mellom motoralternativene. Dieselmotorene krever generelt dyrere service på grunn av høyere oljevolum og mer komplekse filtersystemer. Det er viktig å huske at prisene inkluderer motorolje, oljefilter og drivstoffilter. Bensinmotoren har kortere serviceintervall, men billigere deler kompenserer noe for dette.

Engine Sound and Character

Hver motor i Terracan-serien har sin distinkte karakter. Den 2.5 TD er en arbeidsmotor med karakteristisk diesellyd og merkbar vibrasjon ved tomgang. Den fungerer best i middels turtallsområde og protesterer hørbart når den presses hardt.

2.9 CRDi-motoren leverer en mer raffinert opplevelse. Common rail-teknologien demper den klassiske dieselknurringen betydelig. Ved full gass høres turboladeren tydelig, men lydisolasjonen i Terracan holder dette på et behagelig nivå. Motoren føles sterk og villig, spesielt når dreiemomentet slår inn rundt 2000 omdreininger.

Den kraftigere 2.9 TDi har lignende lydkarakteristikk, men med litt mer aggressiv tone under akselerasjon. Turboladeren arbeider mer intenst, noe som gir en sportligere følelse. Dette er en motor som liker å jobbe og belønner aktiv kjøring.

3.5 V6-bensinmotoren skiller seg markant ut med sin silkemyke gange. V6-konfigurasjonen gir nesten vibrasjonfri tomgang. Under akselerasjon produserer den en dyp, behagelig dur som er langt mer raffinert enn dieselalternativene. Motoren føles lineær og forutsigbar gjennom hele turtallsregisteret.

Utforsk mer:  Bruk av tåkelys: Når og hvordan du bør bruke dem for maksimal sikkerhet

Who each Engine Is Best For

Engine Best For Why
2.5 TD Budget-conscious owners Lavest innkjøpspris, enkel mekanikk, rimelig vedlikehold for kjøpere med begrensede midler
2.9 CRDi Long-distance drivers Beste kombinasjon av kraft, økonomi og pålitelighet for langkjøring og norske kjøreforhold
2.9 TDi Performance enthusiasts Høyeste ytelse blant dieselmotorene, perfekt for tilhengertrekk og krevende terreng
3.5 V6 Daily commuters Stillegående og komfortabel for daglige kortere turer der drivstofforbruk er mindre kritisk

Frequently Asked Questions (FAQ)

Hvilken Terracan-motor er mest pålitelig?

2.9 CRDi regnes som den mest pålitelige motoren i serien. Den har færre rapporterte problemer og holder lenge med riktig vedlikehold. Common rail-systemet er robust når kvalitetsdiesel brukes konsekvent.

Hvor mye koster det å skifte registerreim på Terracan?

Registerreimskifte på Terracan koster mellom 6000 og 9000 kroner inkludert arbeid og deler. Dette bør gjøres hver 90 000 km eller hvert femte år. Neglisjer aldri dette da motorskade blir svært kostbar.

Er 3.5 V6 bensinmotoren dyr i drift?

Ja, med forbruk på 14.3 liter per 100 km blir drivstoffutgiftene betydelige. For årlig kjørelengde på 15 000 km kan du forvente drivstoffkostnader rundt 35 000 kroner ved nåværende bensinpriser i Norge.

Kan Terracan trekke henger med alle motorer?

Alle motorer kan trekke henger, men dieselmotorene er best egnet. 2.9 CRDi og TDi håndterer maksimal tilhengervekt på 3000 kg komfortabelt. Bensinmotoren sliter mer med tunge laster og forbruket øker dramatisk.

Hvilke vanlige problemer har Terracan-motorene?

Eldre 2.5 TD kan få problemer med innsprøytningsdyser. 2.9-motorene kan utvikle lekkasjer fra oljekjøler. V6-motoren har noen rapporter om problemer med tennspolen. Regelmessig service minimerer disse risikoene.